Založit webové stránky nebo eShop
aktualizováno: 25.08.2017 22:28:11 

             Sbor dobrovolných hasičů obce Lipov

2012

26. listopad 2012, 10:10

Požár Hodonín

Podtyp: SHROMAŽDIŠTĚ OSOB

Popis: Jedná se o taktické cvičení JPO.

Jednotky: PS Hodonín, PS Veselí nad Moravou, SDH Hroznová Lhota, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Lipov

Část obce: Lipov

 

24. listopad 2012, 9:30

Ostatní Hodonín

Podtyp: PLANÝ POPLACH

Popis: Jednotky vyjely k požáru lesa. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se jedná o neohlášené pálení.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Javorník

Část obce: Javorník

 

1. říjen 2012, 23:47

Požár

Podtyp: PRŮMYSLOVÉ,ZEMĚDĚLSKÉ OBJEKTY,SKLADY

Popis: Jednotky vyjely k P odpadu. Nejedná se o P odpadu, ale seníku za RD, který se částečně rozšířil i na střechu RD.

Vyhlášen II. stupeň PP.  0:44 Lokalizace. Probíhá rozebírání a prolévání konstrukcí objektu. 4:28 Likvidace. Odjezd.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

Část obce: Velká nad Veličkou

 

Požár seníku zaměstnal pět jednotek hasičů

Pět jednotek hasičů ze dvou okresů v noci na dnešek zaměstnal požár seníku ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. 

Hasiči hlášení o požáru přijali ve 23.47 hodin, na místo vyjeli profesionální hasiči ze stanice ve Veselí nad Moravou a dobrovolné jednotky z Velké nad Veličkou, Hrubé Vrbky a Lipova. Protože při jejich příjezdu byl seník o rozměrech zhruba 4 krát 6 metrů celý v plamenech a požár se dále šířil do okolí, velitel zásahu si jako posilu vyžádal jednotku s velkokapacitní cisternou ze stanice v Uherském Hradišti v sousedním Zlínském kraji.

Požár, který kromě seníku a dalších objektů za rodinným domem zasáhl také hospodářské stavení sousedního domu,  se hasičům pomocí vodních proudů podařilo dostat pod kontrolu 44 minut po půlnoci. Vodu v cisternách hasiči doplňovali z hydrantu na náměstí ve Velké nad Veličkou. Likvidaci ohně po vyklizení půd, rozebírání žhnoucích konstrukcí obou hospodářských stavení a dohašení lokálních ohnisek hasiči ukončili ve 4.28 hodin. Ke střežení požářiště na místě zůstala místní dobrovolná jednotka.

Požár takřka zničil hospodářská stavení dvou rodinných domů, rozšíření ohně na obytné části se hasičům podařilo zabránit. Příčinu vzniku požáru zjišťuje vyšetřovatel HZS JmK. Způsobenou škodu podle předběžného odhadu vyčíslil na 300 tisíc korun, hodnotu domů, které hasiči před požárem uchránili, vyčíslil na pět milionů korun. 

 

por. Mgr. Jaroslav Haid, tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kraje

 

13. září 2012, 7:40

Záchrana osob

Podtyp: Uzavřené prostory

Popis: Jednotky vyjely k záchraně dítěte zavřeného v bytě, byt otevřen, dítě v pořádku předáno matce.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Lipov

Obec: Lipov

Část obce: Lipov

 

8. září 2012, 8:50

Požár

Podtyp: Kontejner

Popis: Jednotky vyjely na požár kontejneru. Požár by likvidován v 9:08 za pomocí vysokotlakého proudu.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Lipov

Obec: Lipov

 

5. září 2012, 15:11

Požár

Podtyp: Odpad, skládka

Popis: Jednotky vyjely k požáru hnojiště, na hašení nasazeny 3 C proudy.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

Část obce: Velká nad Veličkou

 

4. září 2012, 13:13

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely k požáru strniště. P na ploše 20 x 10 metrů. Likvidován pomocí VTP.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

Část obce: Velká nad Veličkou

 

25. srpen 2012, 14:21

Požár

Podtyp: NÍZKÉ BUDOVY

Popis: Jednotky vyjely na P maringotky. Nasazen VTP a C proud. Lokalizace 14:32, likvidace 14:35.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hroznová Lhota, SDH Lipov

Obec: Hroznová Lhota

 

24. srpen 2012, 20:35

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely na požár lesa. Průzkumem zjištěno, že se jednalo o neohlášené vypalování slámy. 21:04 lokalizace a dohašování

lokálních ohnisek. 21:15 likvidace.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hroznová Lhota, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Lipov

Část obce: Lipov

 

22. srpen 2012, 19:59

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely o požáru strniště na ploše 250 x 100 metrů.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

 

19. srpen 2012, 12:13

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely k požáru strniště. P na ploše 50 x 100 metrů. Nasazen VTP, kropící lišta a ženijní nářadí.

12:37 - lokalizace; 12:41 - likvidace požáru. Odjezd JPO.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

 

26. květen 2012,  4:33

Požár

Podtyp: Lesni porost, tráva

Obec: Bzenec

Jedná se o požár lesa ve Bzenci. 

 

Požár lesa u Bzence

01.06.2012 15:52

Ve středu 30.5.2012 v 9.50 hodin hasiči po téměř sedmi dnech ukončili likvidaci rozsáhlého požáru lesa u Bzence-Přívozu na Hodonínsku. 

Požár, který vypukl ve čtvrtek 24. května odpoledne (na tísňovou linku hasičů byl ohlášen v 15.59 hodin), se rozšířil na plochu takřka 200 hektarů a zasáhl 174 hektarů lesa. Jednalo se o borový porost ve stáří od několika let až po vzrostlé stromy ve stáří 90 – 100 let. Požár, původně ohlášený jako hořící paseka o ploše 50 krát 50 metrů, se v písčitém, velmi suchém terénu Moravské Sahary a díky silnému a neustále se točícímu větru velmi rychle šířil do okolí. Při příjezdu prvních jednotek byl hustý kouř z požářiště viditelný ze vzdálenosti 15 – 20 kilometrů. V 16.22 hodin byla plocha požáru travnatého a lesního porostu 500 čtverečních metrů, v 16.36 hodin již hořelo na ploše 0,5 čtverečního kilometru. Za další dvě hodiny se fronta požáru posunula o další 2 – 3 kilometry.

Vzhledem k velkému rozsahu a rychlosti šíření požáru byl k jeho likvidaci během několika desítek minut vyhlášen druhý a třetí stupeň poplachu a vzápětí i nejvyšší, zvláštní stupeň poplachu. „Rozsah požáru a podmínky, v nichž se sířil, překonaly všechna dosavadní kritéria pro velký požár,“ uvedl dnes na závěr zásahu ředitel HZS Jihomoravského kraje plk. Ing. Jiří Pelikán. „Od začátku všechno hrálo proti nám – sucho, písčitý terén a nepřítel č. 1 – ostrý vítr,“ upřesnil plk. Ing. Martin Červenka, který byl náčelníkem štábu velitele zásahu a jeho části také velel.

Hasiči zásah rozdělili na pět úseků – k boji s ohněm nasadili desítky vodních proudů, ženijní nářadí i vzdušné síly – do Bzence postupně odletěly tři policejní vrtulníky s hasícími vaky, a také tři hasící letadla. Po vyhlášení zvláštního stupně poplachu do terénu Moravské Sahary na pomoc jihomoravským hasičům vyrazily odřady jejich kolegů z dalších krajů. Z Hlučína na Frýdeckomístecku do Bzence vyjel tým Záchranného útvaru HZS ČR s těžkou technikou. Přes obrovské nasazení hasičů – na požářišti jich plameny hasilo až 250 – se požár podařilo dostat pod kontrolu teprve v pátek 25. května ve 20.45 hodin. V této době měli hasiči za sebou i první mimořádně dramatické chvíle – plameny a obrovský žár odřízly část zasahujících jednotek od okolí. Hasiči museli na místě nechat natažené hadice a na poslední chvíli v cisternách odjeli do bezpečnější vzdálenosti. Dva hasiči nestihli uniknout dostatečně rychle a zdravotníci je se zdravotními problémy po nadýchání toxických zplodin hoření převezli do nemocnice. Další dva hasiči se zranili při manipulaci s technikou. Později se naštěstí ukázalo, že u všech čtyř se jednalo o lehká zranění  

Po páteční lokalizaci ale hašení největšího lesního požáru v ČR za posledních 15 let pokračovalo další čtyři a půl dne. V lese u Bzence se při likvidaci požáru vy\střídalo celkem 200 jednotek hasičů. Z toho se jednalo o 188 jednotek z 10 krajů ČR. Dalších 12 jednotek přijelo ze Slovenska. K hašení, terénním úpravám i budování valů k zabránění šíření ohně byly nasazeny dva tanky a jeden obrněný automobil. K zásobování cisteren vodou hasiči nejdříve zřídili kyvadlovou dopravu vody od čerpacích stanovišť u zdrojů v Bzenci, později je z větší části nahradila dvě velkokapacitní čerpadla Somati z Plzeňského a Moravskoslezského kraje. Tyto supervýkonné stroje dokázaly vodu z koryta řeky Moravy dostat až do vzdálenosti takřka tří kilometrů na dosah požáru. Zatímco v prvních dnech zásahu byly v akci zejména velkoobjemové cisterny a hasící speciály pro lesní požáry, v posledních dnech hasiči nejčastěji s pomocí lopat a 57 zádových vaků likvidovali drobná ohniska v kořenech stromů a pařezů. 

Na požářišti u Bzence-Přívozu se vystřídalo přes 1500 hasičů a téměř 300 zásahových vozidel. 20 vozidel bylo při zásahu poškozeno. K likvidaci požáru hasiči spotřebovali 21 milionů litrů vody a hektolitry pěnidla. Náklady na pohonné hmoty dosáhly 1,2 milionu korun. O pořádkovou službu se staralo 200 policistů. Stravování hasičů i policistů zajišťoval panel neziskových organizací JmK. Kvůli problémům se spojením operátor mobilní sítě na místě instalovat převaděč signálu. Celkové náklady na zásah zřejmě dosáhnou 9 – 10 milionů korun.

Podle prvních analýz pracovníků Lesů ČR požár na lesních porostech způsobil škodu ve výši 30 milionů korun. Drtivou většinu stromů budou muset lesníci pokácet. Na jejich místě vysadí 1,5 sazenic mladých stromků. „Pokud bychom s takovým požárem bojovali v příštích letech, kdy nám vzhledem k drastickým škrtům v rozpočtu hrozí citelné omezování stavů hasičů i počtu techniky, požár by se rozšířil na podstatně větší plochu a způsobil by mnohem vyšší škody,“ upozornil ředitel HZS JmK plk. Ing. Jiří Pelikán.

Vyšetřovatelé HZS JmK pátrají po příčině vzniku požáru. Zatím mají několik pracovních verzí, které dosud nelze specifikovat, ani zúžit na jednu konkretní. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z obecného ohrožení.

Požářiště dnes hasiči předali pracovníkům Lesů ČR. Protože plochu 200 hektarů je třeba nejméně v příštích 14 dnech střežit pro případ nového rozhoření skrytých ohnisek, požární dozor a monitorování spáleniště bude nepřetržitě zajišťovat 8 hasičů. Při případném novém zahoření na místo vyjedou požární jednotky, k okamžitému zprovoznění je připraveno i velkokapacitní čerpadlo vody.

 

Převzato z www.firebrno.cz


Více zde: http://www.oshhodonin.cz/news/pozar-lesa-u-bzence/

 

15. duben 2012,  17:58

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely k požáru trávy. Tráva na ploše 30 x 40 metrů, na likvidaci nasazena lafetová proudnice. 18:13 lokalizace,

18:18 likvidace. JPO odjíždí na základnu.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

 

23. březen 2012,  17:25

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely k P trávy. P o rozloze cca 140x50 m, nasazen 2x VTP a ženijní nářadí. 17:44 - Lokalizace. 17:55 - Likvidace.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hroznová Lhota, SDH Lipov, SDH Strážnice

Obec: Hroznová Lhota

Část obce: Hroznová Lhota

 

17. březen 2012,  15:23

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely na P trávy. P trávy a keřů na ploše cca 300x200m. Nasazen 1 C proud.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

Část obce: Velká nad Veličkou

 

10. březen 2012,  14:39

Požár

Podtyp: Polní porost, tráva

Popis: Jednotky vyjely k požáru trávy. Jedná se o P trávy v sadu o rozloze cca 350 x 50 m. 15:01 - lokalizace. 15:04 - likvidace.

Jednotky: PS Veselí nad Moravou, SDH Hrubá Vrbka, SDH Lipov, SDH Velká nad Veličkou

Obec: Velká nad Veličkou

Část obce: Velká nad Veličkou

 

29. ůnor 2012,  15:25

Technická pomoc

Podtyp: ODSTRANĚNÍ NEBEZPEČNÝCH STAVŮ

Jednotky: SDH Lipov

Popis:  Jednotka vyjela na čištění místní komunikace od nánosu bahna

Obec: Lipov

Ulice: KAMENICE

 

23. ůnor 2012,  10:32

Technická pomoc

Podtyp: ČERPÁNÍ VODY

Popis: Jednotka vyjela na čerpání vody z laguny za Sokolovnou.

Jednotky: SDH Lipov

Obec: Lipov

 

. 

 

 

 

 

 

 

 


TOPlist