Založit webové stránky nebo eShop
aktualizováno: 25.08.2017 22:28:11 

             Sbor dobrovolných hasičů obce Lipov

Něco o Lipovu
 
 
 

Lipov

 

Poloha

Obec Lipov leží asi 7 km severozápadně od Velké nad Veličkou a 10 km na východ od Strážnice. Lipov se nachází v okrese Hodonín.

Historie

První zmínka o obci Lipov ležící v údolí říčky Veličky pochází z roku 1358. Už od 14. století se v obci rozvíjelo vinohradnictví a bylo dobrým zdrojem příjmů. První písemný doklad o lipovském víně pochází z roku 1508, v 17. století byla lipovská vína dokonce uváděna mezi nejlepšími moravskými víny. Dodnes jsou zde pěstována hlavně bílá vína. V 16. století obec zažila silné bratrské hnutí.

Památky

Dominantou obce je kostel Všech svatých, který byl postaven v roce 1880. Jeho zvláštností jsou vnitřní dřevěné pavlače kolem celého kostela a dřevěný strop.

Kulturní tradice

Lipov se může pochlubit živým folklórním děním, o které se stará hlavně národopisný soubor Lipovjan a dechová hudba Lipovjanka. Z tradičních akcí připomeňme kromě březnového koštu vín tradiční krojované hody a Lipovské zpívání, které se koná v říjnu.

Příroda

Z přírodních zajímavostí připomeňme přírodní památku Háj u Lipova - přirozený les karpatského typu v podrostu s ladoňkou dvoulistou, vemeníkem dvoulistým, hvězdnatcem čemeřicovým
TOPlist